(NVR-1316) Levelone GEMINI 16-CHANNEL NETWORK VIDEO RECORDER
LevelOne NVR-1316 เป็นเครื่องบันทึกวิดีโอผ่านเครือข่าย (NVR) ระดับมืออาชีพที่ออกแบบมาสำหรับระบบรักษาความปลอดภัยขนาดกลางถึงใหญ่ รองรับการเชื่อมต่อกล้อง IP ได้สูงสุด 16 ช่องสัญญาณ พร้อมประสิทธิภาพการบันทึกและแสดงผลที่ความละเอียดสูงเป็นพิเศษถึง 12MP และเอาต์พุตวิดีโอ 4K จุดเด่นคือรองรับการติดตั้งฮาร์ดดิสก์ได้สูงสุดถึง 4 ลูก (SATA Interface) เพื่อการจัดเก็บข้อมูลระยะยาวที่มั่นใจได้ และมีพอร์ต Alarm In/Out จำนวนมากเพื่อเชื่อมต่อกับระบบรักษาความปลอดภัยภายนอก
-
Supports video resolutions up to 12MP (Megapixels)
-
4 x 3.5″ hard drive bays support disk capacity of up to 10TB (Terabytes)
-
Supports 4k2k HDMI local display
-
Video compression: H.264/H.265/MPEG4
-
Display mode: Live view/playback/full screen
ข้อมูลจำเพาะ (Specification)
| รายการ (Feature) | รายละเอียด (Description) |
| Model Number | NVR-1316 |
| Standards & Protocols | TCP, UDP, IPv4, IPv6, Http, Https, SMTP, NTP, SNTP, RTSP, SNMP, FTP |
| Embedded System | Linux based |
| Connectors / Ports |
● 1 x 10/100/1000 Mbps RJ45 ● 1 x Audio Out (RCA), 1 x Audio In (RCA) ● 1 x HDMI Interface (Up to 4K), 1 x VGA Interface ● 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 ● 1 x RS-232, 1 x RS-485 Serial Interface ● 16 x Alarm In, 4 x Alarm Out |
| Power Input | 100~240VAC |
| Button/Knob | Power Switch |
| Indicator | Power |
| Video Compression | H.265 / H.264+ / H.264 / MPEG4 |
| Resolution |
● HDMI Output: Up to 4K (3840 × 2160) ● Live view / Playback: Up to 12 MP resolution |
| Power Consumption | 20 W (without hard disk) |
| Storage Capacity | Up to 6TB capacity for each HDD (4 SATA interfaces) |
| Decoding Capability | 4-ch @ 4K, or 16-ch @ 1080p |
| Synchronous playback | 16-ch |
| Live view / Playback res. | 12 MP/8 MP/6 MP/5 MP/4 MP/3 MP/1080p/UXGA/720p/VGA/4CIF/DCIF/CIF/QCIF |
| Audio | 1-ch |
| Number of Clients | 128 |
| Network Throughput | Incoming: 160 Mbps / Outgoing: 160 Mbps |
| Operating Temperature | -10 to +55ºC (14 to 131ºF) |
| Operating Humidity | 10 to 90 % (Non-condensing) |
| Dimensions (W x D x H) | 445 × 390 × 70 mm (17.5″ × 15.3″ × 2.8″) |
| Weight (g) | ≤ 5 Kg (11 lb) |
| Approval and Compliance | CE/FCC, UL (Manufactured in ISO-9001 and ISO-14001 certified factory) |
| Supported Browsers | IE browser above 9 |
| Compatibility | ONVIF, SDK |
| Package Contents | NVR-1316, Resource CD (User Manual, QIG), Power Cord |













